Kradzież części samochodowych w Polsce maleje, ale szkody wyrządzane przez złodziei rosną. Wynika to z rosnącej liczby nowocześniejszych samochodów, które są wyposażone w szeroką gamę wyposażenia, często dość drogiego lub o wysokiej wartości na rynku wtórnym.

Nie jest tajemnicą, że kompleksowe ubezpieczenie może pomóc w przypadku kradzieży samochodu. Istnieje jednak możliwość ubezpieczenia się od kradzieży ubezpieczeniem obowiązkowym. Jeśli uważasz, że potrzebujesz tylko ubezpieczenia od kradzieży , a nie pełnego kompleksowego pakietu, możesz wykupić tę dodatkową ochronę, którą zapewnia wiele firm wszystkim posiadaczom obowiązkowego ubezpieczenia .

Funkcjonariusze policji oraz prywatni detektywi radzą kierowcom, aby sami nie podejmowali ryzyka, ale byli bardziej ostrożni i podejmowali środki ochronne. Najprostsze i najskuteczniejsze z nich znajdują się w poniższych wskazówkach.

Dodatkowe środki ochrony samochodu

Upewnij się, że Twój samochód jest wyposażony w dodatkowe środki bezpieczeństwa. Może to być od prostego systemu alarmowego do złożonej ochrony samochodu – systemu wyszukiwania. Jedną z bezpieczniejszych opcji jest system bezpieczeństwa samochodu ze śledzeniem i monitorowaniem. Popularny staje się również system używany przez właścicieli samochodów – znakowanie detali. Informacja o oznakowanych częściach jest przekazywana na policję, więc po kradzieży sprzedaż całego samochodu lub jego poszczególnych części staje się niezwykle trudna, ponieważ oznakowanie jest widoczne i nie można go całkowicie usunąć.

Nie zostawiaj samochodu bez opieki

Po zaparkowaniu samochodu zawsze sprawdź, czy działa system bezpieczeństwa. Jeśli system bezpieczeństwa nie reaguje na polecenia z nadajnika lub reaguje nieregularnie lub z „opóźnieniem”, nie pozostawiaj pojazdu bez nadzoru. Ponadto, nawet jeśli wyjeżdżasz na krótki czas, nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi ani otwartych okien i świetlików.

zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą
zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Upewnij się, że bezpiecznie zostawiłeś samochód

Jeśli trzymasz samochód na podwórku, zaparkuj go w dobrze oświetlonym miejscu, bliżej okien mieszkania, upewnij się, że go zamknąłeś, zamknij okna i szyberdach. Nawet zostawiając samochód w garażu, nie zostawiaj kluczyków zapłonu w zamku, aktywuj alarm bezpieczeństwa. Nie zapomnij zamknąć samego garażu.

Nie zostawiaj rzeczy osobistych w samochodzie

Nie zostawiaj w samochodzie rzeczy osobistych, szczególnie kosztowności. Złodziej nie może wiedzieć, że w twojej torebce lub kieszeni kurtki nie ma nic wartościowego. Włamie się do samochodu. A jeśli coś zostawisz, ukryj to, aby nie było na widoku.

Sąsiedzi również mogą pomóc w ochronie samochodu

Porozmawiaj z sąsiadami o bezpieczeństwie. Poproś ich, aby natychmiast zadzwonili do ciebie lub na policję, jeśli zobaczą, że ktoś podejrzanie chodzi wokół twojego samochodu. Możesz także zostawić numer telefonu do swojego prywatnego detektywa.

Uważaj na ludzi, których spotykasz na drodze

Jeśli coś dzieje się na drodze, nie otwieraj okna i nie wychodź z samochodu, dopóki nie będziesz pewien, jaka jest to rzeczywistą sytuacją.

Kradzież części samochodowych: kto najbardziej cierpi z powodu złodziei?

Złodzieje najbardziej przyciągają samochody w średnim wieku, droższych marek, na części których jest większy popyt na rynku wtórnym. Najpopularniejsze obiekty uwagi przestępców od wielu lat pozostają niezmienne: lusterka, reflektory i systemy multimedialne. Nowsze samochody wyposażone są w systemy parkowania i poduszki powietrzne.

Złodziei najbardziej pociągają samochody BMW i ich części, choć właściciele aut innych producentów również powinni mieć się na baczności. Wśród najpopularniejszych modeli, z których kradzione są kierownice, uwagę przykuwają BMW serii 3 i 5 oraz BMW X5, Volvo XC60 i Volvo XC70.

Złodzieje interesują się kierownicami, światłami samochodowymi, lusterkami, ich szybami, deskami rozdzielczymi, nawet jednostką sterującą tylnej osi. Oprócz wspomnianych modeli BMW i Volvo uwagę przyciągają także samochody Volkswagen Passat, Volkswagen Golf, Volkswagen Tiguan, Audi Q7, Audi A6 i Audi Q5.

Dzwoń! Pomożemy Teraz!