W świecie dramatów kryminalnych i powieści detektywistycznych, główną rolę często odgrywa prywatny detektyw. Ale jak ta kreacja porównuje się do rzeczywistości? Czy warto zatrudnić prywatnego detektywa i co tak naprawdę może dla nas zrobić? Ten artykuł bada te pytania i wiele innych.

Skontaktuj się z nami

Kontakt:

MODUS Biuro Detektywistyczne Piotr Iskierka
Piotr Iskierka tel. 608 044 564

Cennik - Prywatny Detektyw - rok 2023
Cennik – Prywatny Detektyw – rok 2023

Jak zostaje się detektywem?

Zostanie prywatnym detektywem nie jest tak proste jak podniesienie szklanej lupki i założenie płaszcza. W wielu krajach, w tym w Polsce, zawód jest regulowany prawnie. Od 2001 roku aspirujący detektywi muszą przejść specjalne szkolenie i uzyskać licencję na praktykę. Obejmuje to zdobycie wiedzy na temat praw związanych z ochroną danych osobowych, prowadzeniem działalności w dziedzinie usług detektywistycznych oraz ochroną informacji poufnych.

Kto może zostać detektywem?

W Polsce zawód detektywa jest regulowany od 2001 roku. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w dziedzinie usług detektywistycznych są opisane w specjalnie do tego celu ustanowionym Akcie. Aby móc praktykować, trzeba uzyskać specjalną licencję, którą wydaje się osobom, które przeszły szereg specjalistycznych szkoleń. Kandydat na detektywa musi posiadać wiedzę na temat prawa o ochronie danych osobowych, zasad prowadzenia działalności w dziedzinie usług detektywistycznych czy ochrony informacji poufnych.

Przyszły detektyw musi mieć co najmniej średnie wykształcenie i musi mieć ukończone dwadzieścia jeden lat. Nie może być dyscyplinarnie zwolniony z policji lub innego urzędu, powinien również cieszyć się nienaganną opinią potwierdzoną przez komendanta policji powiatowej i nie być skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

Jak widać, detektyw to zawód, którego nie może podjąć każda osoba z ulicy. Decydując się na współpracę z biurem detektywistycznym, możemy być pewni, że pracują w nim profesjonaliści, którzy znają swoją pracę. Szukając dobrego detektywa, warto kierować się opiniami klientów i kompetencjami właściciela biura.

W jakich sprawach prywatny detektyw może nam pomóc?

Prywatny detektyw to specjalista, który pomoże nam we wszystkich sytuacjach, gdy potrzebujemy pilnych informacji, których sami nie jesteśmy w stanie uzyskać. Życie stawia przed nami różne sytuacje, z którymi nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Bez względu na to, czy podejrzewamy naszego małżonka o niewierność, obawiamy się, że nasze dziecko wpadło w złe towarzystwo, czy mamy podejrzenia, że ktoś może nas okradać, rozwiązanie sprawy jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi konkretnych faktów i informacji. Te z kolei są bardzo trudne do uzyskania na własną rękę. Tutaj z pomocą przychodzi detektyw.

Sytuacje, w których pomoc detektywa może być wymagana

Sytuacje, w których pomoc detektywa może być wymagana, są tak różnorodne jak życie każdego z nas. Najczęściej wynajmuje się go w sytuacji, gdy potrzebujemy 24/7 obserwacji konkretnej osoby lub grupy. Takie zadanie jest bardzo trudne do wykonania dla prywatnej osoby, podczas gdy detektyw ma wszystkie kompetencje i narzędzia do przeprowadzenia obserwacji, która może trwać nawet kilka dni bez przerwy.

Służy to gromadzeniu dowodów, które mogą służyć nie tylko do potwierdzenia (lub zweryfikowania) konkretnych podejrzeń, ale także jako dowody w sądzie – na przykład w sprawie rozwodowej lub o opiekę nad dzieckiem. Co więcej, warto wiedzieć, że detektywa można wezwać jako świadka przed sąd.

Czy warto oszczędzać na usługach detektywa?

Jednym z najważniejszych zagadnień dla osób rozważających zatrudnienie prywatnego detektywa jest koszt tej usługi. Bardzo ważną informacją, którą powinniśmy pamiętać, jest fakt, że żadne dobre biuro detektywistyczne nie będzie tanie. To irytujący fakt dla niektórych, ale nadal bardzo konkretny – dobre usługi kosztują.

Specjaliści zapewniają, że nie warto oszczędzać na zatrudnieniu prywatnego detektywa. Dobre agencje konkurują ze sobą przede wszystkim jakością usług. Jeśli znajdziemy biuro, które reklamuje się jako „tanie”, możemy być praktycznie pewni, że jest to wątpliwej jakości. Jeśli współpracujemy z niedoświadczonym, niekompetentnym lub nieposiadającym licencji detektywem, ryzykujemy nie tylko utratę zdeponowanych środków. Grozi to, między innymi, takimi konsekwencjami jak dodatkowe ukryte koszty za poszczególne usługi, ujawnienie detektywa lub – co najgorsze – ściganie nas za nielegalne działania prowadzone przez śledczych.

Więc jakie koszty musimy ponieść, jeśli chcemy skorzystać z usług bardzo dobrego prywatnego detektywa? Przede wszystkim pamiętajmy, że w prawie wszystkich biurach stawki są podobne i zależą od tego, jakie narzędzia i jak długo trwa realizacja zlecenia opłaconego przez nas. Im dłużej trwa obserwacja, tym więcej zapłacimy rachunek. Jeden dzień kosztuje od ośmiuset do dwóch tysięcy złotych.

Jak więc widzimy, prywatny detektyw to profesjonalista i zawód zdefiniowany przez prawo. Jego usługi nie są tanie, ale podczas poszukiwań warto unikać biur, które chwalą się ceną znacznie niższą niż konkurencji. Oszczędzanie na usługach detektywa może nie tylko nie przynieść nam oczekiwanych korzyści, ale nawet wpędzić nas w bardzo duże kłopoty.

Dzwoń! Pomożemy Teraz!